Potíže s erekcí má 75 procent diabetiků, 68 procent mužů s vysokým krevním tlakem nebo 56 procent mužů s ischemickou chorobou srdeční. Muži s těžkou depresí mají potíže s erekcí dokonce až v 90 procentech případů. Zůstat zdravým, to je přáním asi každého z nás... Avšak signál zůstat zdravým není pro naše tělo samozřejmostí. V dnešní uspěchané době často zažíváme pocit, že jsme bez energie, bez sil. Nedostatek energie v našem organismu a v jeho oslabených buňkách má za následek nemožnost účinně čelit vzniklým zdravotním problémům a zdárně obnovovat rovnováhu v našem organismu. Impotence, která se odborně nazývá erektilní dysfunkce (ED), je neschopnost dosáhnout nebo udržet dostatečné ztopoření pohlavního údu (erekci) potřebné pro pohlavní styk, ejakulaci nebo obojí. Nejedná se o poruchu pohlavního pudu nebo o neschopnost dosáhnout orgasmus. Při erektilní dysfunkci se pouze vzácně jedná o dlouhodobou nebo trvalou záležitost. Pokud se však tato porucha sexuální funkce projevuje při téměř každém styku a trvá delší dobu, může být projevem organické nebo těžší psychické nemoci. Odborně je impotence definována jako neschopnost udržet erekci dostatečnou pro provedení pohlavního při 25 % a více pokusech. Podle odhadů odborníků, provedených na základě této definice, se erektilní dysfunkce vyskytuje u 10 až 20 milionů amerických mužů ve věku 40 až 70 let. Psychická impotence zpravidla vzniká náhle a většinou souvisí s nějakou nedávnou životní situací; organická impotence se rozvíjí postupně v průběhu delší doby. Největšími nepřáteli erekce jsou kouření, vysoký tlak a vysoký cholesterol. Zbavte se jich. V případě, že si nevíte rady, využijte zkušeností svého lékaře. Snížení Vaší sexuální výkonnosti mohou způsobit i drogy. K poruše erekce zákonitě vede dlouhodobé užívání opiátů (heroin, morfin, metadon), stimulancií (kokain, amfetaminy), psychedelických drog (LSD, extáze), těkavých nitritů (amylnitrit), marihuany, benzodiazepinů a barbiturátů. Vysoký tlak neboli hypertenze patří mezi hlavní rizikové faktory kornatění tepen (aterosklerózy). Zatěžuje cévy a mění kvalitu jejich stěn. Postižené cévy nedokážou přivést dostatek krve k cílovým orgánům. Týká se to i penisu. Nevyvážená strava s vysokým obsahem živočišných tuků a naopak s nízkým obsahem vitaminů a vlákniny zvyšuje množství cholesterolu ve Vaší krvi a vede ke vzniku cévních a srdečních onemocnění. Stres vyvolává v těle aktivaci obranných pochodů. Celý organismus se nastaví na to, aby byl schopen čelit krizi. Všechno, co se v něm odehrává, je pravým opakem toho, co je třeba k erekci. Léky jsou nejrozšířenější a nejoblíbenější léčbou erektilní dysfunkce. Ve většině případů jde o tablety polykané ústy (perorálně). Před použitím každého preparátu si pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Andropauza částečná androgenní nedostatečnost stárnoucích mužů a zůstala dlouhou dobu nedostatečně diagnostikována a nedostatečně léčena. Nyní, kdy se muži dožívají vyššího věku, se zájem o andropauzu zvyšuje, a to napomáhá zlepšit náš přístup k mužům v této důležité životní etapě. Asi každý z nás by se chtěl udržet v dobré formě dlouhá léta. Podle posledních vědeckých výzkumů ale velké procento mužů ve věku okolo 50 let (a někdy i mnohem mladších) pociťuje snížení své fyzické či psychické kondice. Tento stav může být způsoben mimo jiné i snížením hladiny testosteronu v organismu. Testosteron ovlivňuje i řadu metabolických pochodů, jako je například tvorba krevních buněk v kostní dřeni, přestavba kostí, metabolismus lipidů, metabolismus sacharidů, funkce jater a růst prostaty. Příznaky andropauzy mohou negativně ovlivnit kvalitu jejich života a mohou je vystavit dalším, dlouhodobým rizikům spojeným s nízkou hladinou testosteronu. Odhaduje se, že u 30 % padesátníků je pokles hladiny testosteronu již natolik výrazný, že může vyvolávat příznaky andropauzy nebo může tyto muže vystavit riziku jejich vzniku. Mezi typické reakce na nízkou hladinu biologicky dostupného testosteronu patří:
- Snížená sexuální žádostivost
- Emoční a psychické změny a změny chování
- Úbytek svalové hmoty
- Snížená svalová síla
- Zmnožení tukové tkáně v horní a střední části těla
Žlázy umístěné v tkáni prostaty vytváří tekutinu bělavého vzhledu; při pohlavním styku dochází ke stahu svalů a k vytlačení této tekutiny do uretry, kde se smísí s dalšími tekutinami a spermiemi a vytvoří tak semeno. Prostatu postihují nejčastěji tři nemoci: benigní hyperplazie prostaty (BPH), prostatitida (akutní nebo chronický zánět prostaty) a rakovina prostaty. Každá z nich postihuje prostatu jiným způsobem. Z hlediska klasické medicíny je hlavní příčinou BHP nadbytečné množství dihydrotestosteronu (DHT), který vzniká v prostatě z testosteronu. DHT působí zvětšení žlázových buněk prostaty a tím i její zbytnění. Vedle toho je BHP způsobena i akumulací estrogenu ve stárnoucí žláze a nedostatkem mastných kyselin, zinku a některých esenciálních aminokyselin. Léky na prostatu lze v současné době rozdělit do několika skupin:
- alfa-blokátory
- fytoterapeutika
- blokátory 5-alfa-reduktázy
- léky snižující hladinu steroidních hormonů

|